Race Results (August 2020)

Email race results to Race Results Coordinator Karen Rule at raceresults@pagodapacers.com.

August 2020
Rattling Creek Run (50k)
22 / 36Joanne Van Horn8:341st F 50-59
23Elaine Cook8:352nd F 50-59
Rattling Creek Run (25k)
18/66Joan Bunn3:293rd F overall
Double Trouble 30k
12/66, 3rd M 30-39Cody Harris2:48:02
21, 1st M 60-69Dale Wiest3:16:07

Race Results (July 2020)

Virtual Races
Quarantine Backyard Ultra
Laura Yoder- 24 loops of 4.167 in 24 hours
Yeti 50 Mile Ultra Challenge
Mike and Laura Yoder- 8.35 miles at the start of every 4 hours for 24 hours
Great Virtual Race Across Tennessee 1,000K (621 miles)
RATS 20th place team overall
(indvidual places)113Laura Yoder31 days
251Tania Salaneck39 days
530Brock Kline47 days
2221Stephanie Kershner67 days
4595Mike Yoder86 days

Race Results (March 2020)

Email race results to Race Results Coordinator Karen Rule at raceresults@pagodapacers.com.

March 2020
Ugly Mudder (omitted result last month)
Paul Makurath1:57:542nd M68+
Naked Bavarian 20 Miler
44/288Jess Gockley3:19:396th Female
45Diane Grimm3:19:551st F 60+
138Chris Fisher4:00:12
161Tamra Fisher4:07:57
212Sandie Kincaid4:38:31
249Barbara Raifsnider5:15:56
250Michelle Henry5:26:24
Shiver by the River 5k
16/306Jon Durand20:10
93Janine Beidler27:05
133Shannon Govern29:07
139Tanara Govern29:24
142Larry Drogo29:32
157Steven Holgate30:37
164Lauren Massaro31:01
165John Thompson31:02
246Rose Hagy38:14
278Jerrold Atwell45:31
280Joanne Patti46:22
281Helene Horn46:23
283Madison Thompson47:20
287Whitley Cooke48:22
294Charlie Crowell, Sr.51:03
Shiver by the River 10k
11/120Mark Yourkavitch41:59
12Scott Thomas42:06
15Raine Fussner42:41
16Jeff Fussner42:43
19Laura Yoder43:44
35Dan Govern48:25
46Elaine Cook50:20
51Mike Yoder52:15
52Tania Salaneck52:48
57Katie Thomas53:19
58Jackie Snyder53:22
59Jane Setley53:25
60Beth Kohl53:27
65Colleen Fitzpatrick54:15
66Tony Agentowicz54:24
73Andrea Adam55:06
79Kristen Rothenberger56:38
88Blair Hogg59:14
99Barb Raifsnider61:20
103Ellie Alderfer61:54
Bel Monte 50k
13/84Matt Brophy7:00:31

Race Results (February 2020)

Email race results to Race Results Coordinator Karen Rule at raceresults@pagodapacers.com.

February 2020
Chilly Cheeks 11 Trail Run
42/286Dale Weist1:08:291st M60-67
113Jason Glass1:22:29
224Paul Makurath1:46:241st M68+
234Barbara Raifsnider1:49:27
254Lisa Domeshek1:58:45
255Katelyn Willis1:59:28
Shiver by the River 10K Race #3 Feb 9, 20202
7/115Curt Minich39:51
16Mark Yourkavitch41:57
17Scott Thomas42:10
20Raine Fussner42:42
21Jeff Fussner42:52
25Matt Brophy44:29
36Kristen Jacoby47:12
47Elaine Cook49:40
61Tania Salaneck53:16
64Katie Thomas53:43
70Andrea Adam54:29
71Donna Ornosky54:31
73Colleen Fitzpatrick55:04
74Tony Agentowicz55:15
88Kristen Rothenberger59:12
93Lisa Domeshek1:00:37
95Barbara Raifsnider1:00:54
96Kristin Schimp1:02:03
97Jeannie Gochnauer1:02:32
102Ellie Alderfer1:06:13
Shiver by the River 5K Race #3 2/9/2020
52/203Jane Setley25:07
72Janine Beidler27:01
94Blair Hogg28:26
119Larry Drogo29:31
124Yuriko Beaman31:33
126Aaron Kreider31:40
136Lauren Massaro32:29
137John Thompson32:33
148Steven Holgate34:32
181Rose Hagy41:04
191Whitley Cooke44:06
195Jerrold Atwell46:57
200Charlie Crowell Sr51:13
201Joanne Patti52:24
Ugly Mudder 13K
54/184Patrick Boggs1:22:08
63Karla Reppert1:25:04
167Barbara Raifsnider1:56:04

Race Results (January 2020)

Email race results to Race Results Coordinator Karen Rule at raceresults@pagodapacers.com.

National Cross Country Championships
6KRaine Fussner27:23
10KJeff Fussner47:30
Ice Scraper 5K
Raine Fussner22:15
Frostbite10K- Tennessee
Kristin Schimp1:09:53
Katelyn Miller1:10:28
Phunt 50K
23/91Diane Grim5:48:282nd Female
Phunt 25K
320Barbara Raifsnider3:50:05
325Donna Hey3:50:52
331Steven Holgate3:52:00
345Tony Agentowicz3:53:29
Kris Kringle 5 Miler
28Curt Minich33:072nd M50-54
29Dee Koutsourais33:081st Female
36Jon Durand34:252nd M30-34
38Greg Kellenberger34:48
43Don Mengel35:271st M60-64
50Dale Wiest35:562nd M60-64
57Laura Yoder36:221st F50-54
64Beth Kohl36:441st F35-39
76Duane Renninger37:08
92Kristen Jacoby38:131st F60-64
128John Thompson40:39
208Bill Buchanan44:07
221Janine Beidler44:30
234Ann Gery45:21
311Kristen Rothenberger48:42
323Ellie Alderfer49:13
372Julia Hager53:12
386Barbara Raifsnider53:57
407Ellie Vanderbeck55:14
414Karen Sinnen56:06
485Rose Hagy1:02:501st F70-79
Dirty Bird 30K
15Dale Wiest3:09:301st M60+
Dirty Bird 15K
119Tony Agentowicz1:51:03
161Blair Hogg2:00:11
190Barbara Raifsnider2:07:07
202Lisa Domeshek2:15:05
Shiver by the River 10K- January
6Curt Minich41:25
12Mark Yourkavitch43:08
13Raine Fussner43:17
14Scott Thomas43:23
15Jeff Fussner43:44
19Matt Brophy46:06
21Laura Yoder46:32
68Mike Yoder58:38
83John Thompson1:02:28
84Barbara Raifsnider1:02:35
85Steven Holgate1:02:39
Shiver by the River 5K- January
52Kristen Jacoby23:04
103Janine Beidler26:31
114Kristen Rothenberger27:38
149Aaron Kreider29:07
180Larry Drogo31:30
184Jeff Snook32:01
194Ellie Alderfer33:06
197Yuriko Beaman33:42
207Lauren Massaro34:33
222Julia Hager37:00
237Rose Hagy38:49
251Ellie Vanderbeck40:56
274Whitley Cooke47:38
280Helene Horn52:11
281Joanne Patti52:15
287Blair Hogg57:48
288Charlie Crowell, Sr59:00

Race Results (December 2019)

Email race results to Race Results Coordinator Karen Rule at raceresults@pagodapacers.com.

December 2019
Run for the Diamonds-9 Miles
249/1135Laura Yoder1:081st F 50+Diamond winner!
399Mike Yoder1:14
OBX Olympic Tri
Jeff Fussner1:58:052nd M Masters
Raine Fussner2:07:033rd Female
Asheville Half Marathon
Raine Fussner1:35:231st F Master
Jeff Fussner1:37:522nd M55-59
OBX Half Marathon
Raine Fussner1:34:351st F Master
OBX Marathon
Jeff Fussner3:26:042nd M55-59
Valley Wellness Indoor Tri
Raine Fussner1st Female
Jeff Fussner2nd Male
Run Santa Run 5K
6Steve Koch19:321st M55-59
12Curt Minich20:231st 50-54
37Amanda Gross23:011st F30-34
117Tony Agentowicz27:59
133Sorita Averill28:422nd F55-59
149Justin Horst29:26
281Cynthia Borelli34:44
328Rose Hagy37:511st F70+
Shiver by the River 5K #1- December
24Amanda Gross21:52
36Sheri Golembieski23:17
68Tania Salaneck26:33
81Shannon Govern27:21
88Aaron Kreider27:45
94Colleen Fitzpatrick28:15
111Tanara Govern29:45
115Barbara Raifsnider30:20
116Larry Drogo30:27
126Steven Holgate31:34
139Julia Hager32:53
147Jeff Snook34:10
156Rose Hagy36:15
162Catherine Durand37:18
194Jerrold Atwell46:06
199Lauren Massaro47:29
200John Thompson47:53
202Whitley Cooke49:16
210Joanne Patti55:30
Shiver by the River 10K #1- December
4Curt Minich40:03
9Scott Thomas42:00
11Raine Fussner42:43
12Jeff Fussner42:54
16Jon Durand44:19
18Laura Yoder44:39
20Matt Brophy44:56
29Kristen Jacoby47:00
54Carl Kerchner51:21
58Janine Beidler52:29
67Tony Agentowicz54:18
74Andrea Adam54:51
80Katie Thomas55:30
81Mike Yoder55:31
89Blair Hogg57:16
91Kristen Rothenberger57:19
94Ellie Alderfer58:06
97Jeannie Gochnauer58:52
104Lisa Domeshek1:01:50
112Cyndi Borelli1:08:49
Humbug Bustle 5K
4Ben Hatt18:33
16Don Mengel21:32
22Duane Renninger22:09
23Laura Yoder22:20
38Sheri Golembiewski23:39
41Mike Yoder23:55
59Janine Beidler25:43
76Colleen Fitzpatrick27:11
96Aly Costello28:20
155Paul Makurath34:18
171Rose Hagy37:17
188Judy Anttonen41:38
210Helene Horn55:37
Naked Nick 25K
28Dale Wiest2:33:441st M60-69
31Steve Skrocki2:37:24
46Karen Rule2:47:181st F40-49
104Tamra Fisher3:20:48
160Barbara Raifsnider4:05:25

Race Results (November 2019)

Email race results to Race Results Coordinator Karen Rule at raceresults@pagodapacers.com.

November 2019
Call of the Wilds 50K
16Andy Styer6:56:10
Cheslen Chase for Open Space 10K
Paul Makurath1:16:57
Pennypack Trail Fest 20K
Paul Makurath2:39:37
Oley Classic 10 Miler
14Dee Koutsourais1:06:001st F30-34
15Curt Minich1:06:212nd M50-54
36Andy Styer1:11:382nd M45-49
141Jackie Snyder1:29:31
162Ann Gery1:32:18
185Ellie Alderfer1:37:25
186Blair Hogg1:37:37
211Kristen Rothenberger1:43:41
218Lisa Domeshek1:45:09
226Heide Moebius1:46:401st F75+
234Barbara Raifsnider1:49:32
Oley Classic 5K
5Grant Kellenberger19:021st M<15
13Greg Kellenberger20:452nd M40-44
75Jane Setley28:453rd F50-54
77Zeb Ganster28:492nd M30-34
123Rose Hagy36:112nd F70-74
Ghouls and Fools Nighttime Trail 10K
8Steve Maguire58:061st M50-59
15Mike Yoder1:02:073rd M50-59
23Brandon Beane1:04:01
24Dana Seitzinger1:04:05
28Laura Yoder1:04:311st F50-59
56Katie Frederick1:12:463rd F<39
100Colleen Fitzpatrick1:23:341st F Clyde
104Joe Veppert1:23:42
105Karen Rule1:23:434th F40-49
106Tamara Fisher1:23:50
107Chris Fisher1:23:52
142Kim Kohl1:46:57
143Kate Willis1:46:59
144Lisa Domeshek1:47:07
Fitzy’s 5K
5Mark Yourkavitch21:361st M55-59
10Dale Wiest22:341st M60-64
16Tony Agentowicz22:452nd M55-59
25Beth Kohl23:312nd Female
125Ellie Vanderbeck33:23
Tough Turkey 5K
3Steve Maguire21:581st M50-59
6Kate Martin23:371st F30-39
11April Zimmerman25:482nd F30-39
14Ruth Machamer27:522nd F40-49
27Rose Hagy40:551st F60+
Harrisburg Marathon
51Brian Stones3:13:25
103Jess Gockley3:28:102nd F35-39
134Jon Durand3:33:30
164Laura Yoder3:39:011st F50-54
190Dan Govern3:43:20
309Rhoda Smoker4:08:16
313Brooke Schell4:08:41
372Donny Mengel4:20:47
546Mike Zimmerman5:14:54
547Kristin Schimp5:14:59
548Katelyn Miller5:15:02
579Mike Reese5:36:05
Run for Riley 5K
Cyndi Borelli32:29
Jeff Borelli40:02
Philadelphia Marathon
1922Steve Vida3:34:07
9642Olivia Vida6:07:21

Race Results (October 2019)

Email race results to Race Results Coordinator Karen Rule at raceresults@pagodapacers.com.

October 2019
Blues Cruise 50K
13/354Ben Hatt4:38:46
20Kim Drake4:44:08
43Dale Wiest5:04:56
45Jess Gockley5:05:28
46Kyle Gery5:05:36
67Laura Yoder5:18:15
72Donny Mengel5:23:11
88Karen Rule5:34:06
89Matt Brophy5:34:19
90Scott Thomas5:34:54
101Phil Lechner5:45:48
104Michael Reinhart5:49:07
109Stephanie Kershner5:50:00
134Justin Kershner6:02:36
154Ruth Machamer6:10:25
180Katie Frederick6:24:22
270Katie Thomas7:13:50
288Aaron Kreider7:25:56
296Jim Demsko7:35:42
302Michelle Henry7:42:14
304Julia Hager7:43:11
328Barbara Raifsnider8:13:59
Reading Hospital Road Run-Half Marathon
12/258Curt Minich1:28:021st in AG
17Dee Koutsourais1:30:333rd F Overall
20Jon Durand1:30:495th in AG
40Micheal Whalen1:37:171st in AG
56Kate Martin1:42:073rd in AG
57Duane Renninger1:42:10
144Tony Agentowicz2:00:49
194Aaron Kreider2:12:08
203Ellie Alderfer2:14:39
205Jackie Snyder2:15:313rd AG
215Laura Yoder2:18:47
219Lisa Domeshek2:19:55
232Matt Brophy2:27:13
245Jim Demsko2:42:37
Reading Hospital Road Run- 5K
81/389Kristen Rothenberger27:37
199Lauren Massaro32:53
200 John Thompson32:54
Trails 4 Tails Fest 50K
2Laura Yoder5:05:322nd F Overall
Call of the Wilds 50K
16/72Andy Styer6:56:10
39Brandon Beane7:53:23
47Joanne Van Horn8:03:441st F50-59
54Elaine Cook8:12:463rd F50-59
65Jenn Guigley9:10:05
Call of the Wilds 25K
29/124Christine Le3:49:051st F20-29
74April Zimmerman4:46:57
75Dylan Kostzewa4:46:581st M1-19
Steamtown Marathon
46/1,002Alyssa Kennedy2:59:522nd F Overall
243Steve Vida3:36:04
Marine Corps 50k
942Jim Demsko6:25:51
Marine Corps Marathon
14,903Ruth Machamer5:57:11

Race Results: September 2019

Email race results to Race Results Coordinator Karen Rule at raceresults@pagodapacers.com.

Boulder Field 50K
103Diane Grim7:27:481st F 60+
134Barbara Raifsnider8:13:10
Boulder Field 18 Miler
14Michael Whalen2:54:301st in Age Group
21Ruth Machamer3:00:505th Female
34Jackie Snyder3:25:481st in Age Group
58Sandie Kincaid3:59:06
Conestoga Trail Run 10 Miler
Mike Yoder2:16:473rd M50-59
Jess Gockley2:20:511st Female
Mike Reddy2:27:04
Diane Grim2:27:312nd Female
Michael Whalen2:31:43
Christine Le2:33:14
Laura Yoder2:50:011st F50-59
Jackie Snyder2:52:102nd F50-59
Andy Keegan3:21:57
Paul Makurath3:48:30
Barbara Raifsnider4:01:23
KTA Trail Challenge 25K
Paul Makurath3:51:35
Bird in Hand Half Marathon
Aaron Kreider2:24:44
Independence Triathlon (1500m swim, 25 bike, 10K run)
Jeff Fussner2:41:143rd M55-59
Raine Fussner2:43:181st Female Master
Tex Mex 5K
Jeff Fussner21:021st M55-59
Raine Fussner21:301st Female Master
LVRR 5K
Raine Fussner21:591st F50-59
Jeff Fussner23:05
Stive Olympic Triathlon (1500m swim, 24 bike, 10K)
Jeff Fussner2:33:042nd M55-59
Raine Fussner2:35:541st F55-59
Lehigh Valley Donut Derby
Jeff Fussner +6 donuts1:29:253rd M50-59
Raine Fussner +9 donuts1:31:381st Female
LVRR September 5K
Raine Fussner22:141st Female
Jeff Fussner22:151st M50-59
Via Relay Marathon
Raine Fussner, Jeff Fussner, Scott Thomas, Shelby Brett, Mike Messerschmidt3:07:491st Place SuperMasters
OBX Olympic Triathlon
Jeff Fussner1:58:052nd M Master
Raine Fussner2:07:033rd Female
September TTT 5K
2Ben Hatt17:541st M30-39
8Jon Durand20:113rd M30-39
12Raine Fussner20:561st F50-59
17Kate Martin21:362nd F30-39
51Mary Boggs25:541st F Clyde
61Blair Hogg27:084th M50-59
67Karen Long27:461st F Master Clyde
72Barbara Raifsnider28:082nd F50-59
73Kristen Rothenberger28:101st F Open Clyde
84Larry Drogo29:09
88Julia Hager29:36
100 Lisa Domeshek30:41
129Rose Hagy37:561st F68-74
138Judy Antttonen44:191st F75+
Via Marathon
218/645Kate Martin3:34:21
298Matthew Brophy3:46:10
Run for the Heroes
5KJeff Borelli41:26
10KCyndi Borelli1:18:073rd F40-49
Labor Pains 12 hour
2James Blandford70 miles11:49:002nd Male
3Cody Harris6511:48:251st M30-39
4Rhoda Smoker100 K11:36::071st Female
14Dale Wiest55 miles11:22:071st M60-69
33Steve Vida50 miles10:38:14
52Katie Frederick50 miles11:21:07
65Michele Bare45 miles10:33:25
71Christine Daniels4511:02:27
72Brooke Schell4511:02:28
84Brock Kline4511:35:07
90Ruth Machamer408:41:00
126Tom Chobot4010:39:47
177Barbara Raifsnider3510:09:20
248Jim Demsko50K8:23:30
254Caroline Hill50K8:40:07
260Tania Salaneck50K8:54:38
261Sandie Kincaid50K8:55:43
265Olivia Vida50K8:58:05
283Kristen Rothenberger50K9:46:54
343Julia Hager26.2 miles8:05:07